loading...

سایت فرهنگی مذهبی نوید ۳۱۳

فیلم های مستهجن ماهواره ای، برنامه های تلویزیونی،برنامه های ماهواره،امروزه ماهواره برای خانواده های ما یک مسئله است و ماهواره برای خانواده های ما برنامه دارد

آخرین ارسال های انجمن
Admin 2 بازدید : 663 شنبه 18 مرداد 1393 نظرات (2)

ماهواره و خانوادهبسم الله الرحمن الرحیم

ماهواره و خانواده

امروزه ماهواره برای خانواده های ما یک مسئله است و ماهواره برای خانواده های ما برنامه دارد .پس ما موظف هستیم که در مورد آن صحبت کنیم. شما می توانید تجربیات و پیشنهادات خودتان را به ما بگویید.   یکی از دلایل استفاده از ماهواره می تواند ناآگاهی از ابعاد مختلف ماهواره باشد. ماهواره چه اتفاقی در خانواده ی ما تولید می کند؟ شیوه و روشی که برنامه های ماهواره ای و سریال ها برای نفوذ در خانواده ها دارند چیست ؟ چه کسانی پشت پرده ی شبکه های ماهواره ای هستند؟ کم نیستند افرادی که نسبت به این مسائل ناآگاهی دارند...

یکی دیگر از دلایلی استفاده از ماهواره، جو زدگی است که در بعضی از خانواده ها وجود دارد. بعضی بخاطر اینکه خواهر یا برادر یا اقوام شان تلویزیون ال سی دی دارند آنها هم این نوع تلویزیون را می خرند. این دلیل خوبی برای خرید تلویزیون ال سی دی نیست. در مورد ماهواره هم همین طور است یعنی می گویند که چون دوستم یا همسایه مان ماهواره گرفت ما هم گرفتیم که احساس کمبود نکنیم. بعضی ها می خواهند شبکه مذهبی آنرا ببینند و بعضی ها می خواهند اخبار را ببینند یا برنامه های سرگرم کننده ای که در تلویزیون ما نیست را ببینند.

گاهی دلیل دیدن ماهواره بیکاری است یعنی فردی بازنشسته است یا اینکه جوان بیکار است یا خانم خانه داری است که وقت اضافی دارد و برنامه های ملی او را راضی نمی کند.

دلیل دیگر یک شکست خاص باعث می شود که فرد نیازهای طبیعی خودش را در فیلم های مستهجن ماهواره ای ارضا بکند. دلیل دیگر دور بودن از فضاهای معنوی است. وقتی حس معنوی انسان قوی نشد یعنی لذت گرا شد، بطور طبیعی عادت می کند به سمت چیزهایی برود که لذت های مادی را در حد اعلی ارضا می کند.

دلیل دیگر این است که خانواده ها خیلی تلویزیونی شده اند .بعضی از خانواده ها روزانه بیش از حد استانداردهای جهانی برنامه های تلویزیونی تماشا می کنند و به تلویزیون عادت کرده اند. و تلویزیون عضو خانواده شان شده است. رئیس خانواده تلویزیون است که می گوید :چه موقع بخواب و چه زمانی بیدار شو،چه زمانی غذا بخورد و چه زمانی به میهمانی برو .پایین بودن کیفیت بعضی از برنامه های تلویزیونی و نداشتن تنوع کافی(که  نمی تواند حس تنوع طلبانه ی یک خانواده را ارضا بکند) باعث می شود که خانواده ها به سمت ماهواره بروند.  
ناآگاهی افراد از ابعاد آثار ماهواره بر خانواده در سه بُعد است. یکی از این ابعاد، ناآگاهی از ابعاد آثار مختلفی است که بر روی خانواده دارد، بُعد دیگر شیوه ی کار برنامه ها و فیلم ها برای تزریق آثار آن در خانواده هاست و بُعد دیگر ناآگاهی از کسانی است که دارند این برنامه ها را برای خانواده ی ما می سازند.
همه معتقد هستند که اگر بناست جامعه ای پیشرفت کند، اصلی ترین چیزی که باید از آن مراقبت بشود خانواده است. وقتی خانواده رشد کرد، جامعه رشد می کند و وقتی خانواده سقوط کرد جامعه سقوط می کند. نتیجه ی تفکرات اندیشمندان غربی این است که باید به داد دو چیز در غرب برسیم :خانواده و معنویت. یکی از اصلی ترین مسائلی که نتیجه ی تماشای فیلم ها و سریال های ماهواره ای است ترویج خانواده های بی قید در برابر خانواده های سنتی است. در خانواده ی سنتی یکسری قواعد داریم که همه ی خانواده به آن پایبند هستند حتی اگر تقید دینی نداشته باشند. استحکام خانواده وابسته به این است که این قاعده ها حفظ بشود. اما در بسیاری از موارد می بینیم کسانی که به برنامه ها و سریال های ماهواره ای عادت می کنند،بعد از مدتی از قیدها و بندهای خانواده ی سنتی بیرون می آیند.

در خانواده های سنتی(برای بنیاد و نهاد خانواده ارزش قائل هستند و می خواهند آنرا حفظ کنند)حتی اگر تقید چندانی به مسائل دین ندارند معتقد هستند که میزانی از پوشش باید بین جنس های مونث و مذکر خانواده حفظ بشود. مثلا مادر خانواده ی جلوی فرزند پسر نمی تواند هر نوع پوششی را که دلش می خواهد انتخاب بکند. خواهر در جلوی برادر اجازه ندارد هر پوششی را استفاده بکند. گاهی پدر تقید مذهبی ندارد و حتی نماز هم نمی خواند ولی اگر دخترش پوشش زننده ای را انتخاب کند، پدر به او تذکر می دهد.زیرا در خانواده های سنتی پذیرفته ایم که جنس های مخالف حتی اگر محرم باشند باید حدودی را رعایت بکنند که اتفاقی در آینده نیفتد. در نوع برنامه ها و سریال های ماهواره ای این باور القا می شود که خانواده راحت ترین جایی است که انسان هر نوع پوششی که بخواهد انتخاب کند و اعتقاد به حریم داشتن در برابر برادر ،پدر، دایی و عمو یک اعتقاد عقب مانده است. نتیجه این می شود که دختر با دیدن این برنامه ها و القاء این مسئله در درون خودش ،یک پوششی در برابر برادرش انتخاب می کند که این می تواند مشکل ساز بشود.
در دنیای غرب خانواده هایی که برای خودشان ارزش قائل هستند برای دیدن برنامه ی تلویزیونی حریمی دارند. یعنی هر برنامه ای را در برابر فرزندان شان تماشا نمی کنند و اجازه نمی دهند که فرزندان شان هر برنامه ای را تماشا کنند ولی خانواده هایی که برای خودشان قید و بند ندارند، الان دچار ناامنی اخلاقی در فضای خانواده شده اند یعنی زیر سقفی که پدر و مادر و خواهر و برادر دارند باهم زندگی می کنند. ناامنی اخلاقی برای دخترها از طرف دایی و عمو و محارم است. اتفاق عجیبی دارد می افتد. امن ترین منطقه ی دنیا برای یک دختر تبدیل به یک منطقه ی ناامن می شود. این اتفاق نتیجه ی تماشای برنامه هایی خواهد بود که بناست این اعتقاد را القا کنند.

طلاق در اسلام حلال است ولی مبغوض است. یکی از نتایج تماشای سریال های ماهوارهای این است که قبح طلاق ریخته می شود. زیرا در آن فضا، خانواده آنچنان تقدسی ندارد که ما در خانواده های مان داریم. در این برنامه از طلاق بعنوان یک حق ترویج می شود که  هر وقت خواستید می توانید از آن استفاده کنید. از سال ۸۸ به این طرف که شبکه های فارسی زبان زیاد شد، آمار طلاق بشدت بالا رفت. در بعضی از سال ها، نرخ رشد طلاق از نرخ رشد ازدواج پیشی گرفت. چه نسبتی بین زیاد شدن شبکه های فارسی زبان و بالا رفتن نرخ طلاق وجود دارد؟
در خانواده های سنتی پدر و مادر یک جایگاه ویژه دارند حتی فرزندانی که روش پدر و مادر را نمی پسندند، احترام خاصی برای آنها قائل هستند. اگر در خانواده ای جایگاه پدر و مادر متزلزل شود، در واقع بنیان های آن خانواده متزلزل شده است. زیرا رکن خانواده پدر و مادر است. در نوع فیلم ها و سریال های ماهواره ای مادر بعنوان آشپز و پدر بعنوان کارگر معرفی می شود. تا زمانی که پدر پول در می آورد و به فرزند می دهد و مادر آشپزی می کند و نیاز فرزند برآورده می شود یک احترام حداقلی وجود دارد ولی همین که این نیاز برآورده شد، جایگاه پدر و مادر متزلزل می شود.  

در جوامعی که تقیدات دینی وجود ندارد مثل جامعه لائیک و سکولار ،وفاداری زن و شوهر یک اصل است. جامعه ای وجود ندارد که وفاداری زن و شوهر را بد بداند. در تعداد قابل توجهی از فیلم ها و سریال های ماهواره ای، این وفاداری با شیوه های مختلفی مورد خدشه قرار می گیرد. در بعضی از فیلم ها و سریال های ماهواره ای به صراحت تقید و پایبندی زن به شوهر یا شوهر به زن در محدوده ی مشروعیت هر جامعه را یک چیز بیخودی می دانند و می گویند که چه دلیلی دارد که زن خودش را به همسرش محدود کند. آنها یک چیز کاملا فطری و طبیعی را زیر سوال می برند. گاهی با شیوه ی رندانه تری این مطلب را می گویند که تو به شوهرت وفادار بمان تا وقتی که شوهرت به تو وفادار است. و اگر شوهرت به تو وفادار نماند این را برای خودت یک حق بدان که رسم وفاداری را کنار بگذاری. یکی از معروف ترین سریال های ماهواره ای موضوعش همین است که شوهر تو وفاداری را کنار گذاشته ،پس حق تو هم این است که وفاداری را کنار بگذاری تا او ادب بشود. یعنی مرد مقصر اصلی حساب می شود و زن مُحق است که خیانت کند.

در مشاوره خانمی که به خیانت دچار شده و همسرش هم متوجه شده بود می گفت: من به ارتباطات مقید بودم اما شوهرم (که الان عصبانی است)پای ماهواره را به خانه باز کرد و وقتی مدتی این سریال ها را دیدم از خودم پرسیدم که چرا من باید تقید داشته باشم؟ در همین هنگام زمینه ی آشنایی من با یک فرد غریبه پیش آمد و بعد این ارتباط لو رفت. تماشای این سریال ها آرام آرام حس تقید و خویشتن داری را که در هر زنی وجود دارد می گیرد.

بعضی ها می گویند که این سریال های ماهواره ای بدی خیانت را نشان می دهد. ما چندین هزار شبکه ی ماهواره ای داریم. ولی اکثرا مشتری شبکه های ماهواره ای فارس زبان هستند .چند تا از این سریال ها که در این شبکه ها پخش می شود مقابل بی وفایی ایستاده و ترویج وفاداری می کنند؟ در بسیاری ازسریال ها بی وفایی را بعنوان یک حق معرفی می کنند و می گویند که چرا شما خودتان را محدود به یک نفر می کنید. و چرا احساس گناه می کنید. بطور طبیعی وقتی زن بی وفایی می کند احساس گناه و عذاب وجدان می کند. آنها می خواهند این عذاب وجدان را بگیرند تا زن راحت تر بی وفایی را قبول کند. حتی سریال هایی که می گویند: بی وفایی بد است و خیانت ممنوع است، بیشتر ترویج رابطه ی نادرست را می کنند تا ترویح نادرست بودن این رابطه را؟ قرآن در داستان حضرت یوسف در مورد خیانت زن به شوهر صحبت کرده است. وقتی شما سوره ی یوسف را می خوانید بیشتر نادرست بودن رابطه ی زلیخا در ذهن شما جلوه گر می شود یا رابطه ی نادرست این ارتباط؟ قرآن این رابطه ی نادرست را در پرده و متین بیان می کند تا انسان با خواندن آن تحریک نشود و در عوض زلیخا را سرزنش می کند. در یک سریال بیست قسمتی ،هجده قسمت در مورد این رابطه ی نادرست حرف می زند و مکشوف آنرا نشان می دهد. و حس لذت گرایی مخاطب را تحریک می کند و در آخر فیلم پشیمانی را نشان می دهد. آیا نتیجه ی این فیلم این می شود که ما بگوییم: سراغ این کار نرویم؟ در اینجا چیزی که جلوه گری می کند زیبایی عفاف است یا زیبایی ظاهری این نوع هوسرانی ها؟ در انتهای داستان یوسف، انسان یوسف را ستایش می کند که عفتش را نفروخت ولی سالها زندان را خرید. آیا نتیجه ی این سریال ها این است که من باید عفیف بمانم؟ باید واقع بینانه به این سریال ها نگاه کرد.

آسیب هایی که برخی از سریال های داخلی می زنند خیلی بیشتر از برنامه های ماهواره ای است.
پاسخ- صحبت هایی که ما در مورد برنامه های ماهواره ای می کنیم به این معنا نیست که تمام برنامه های ماهواره ای بد است و تمام برنامه های داخلی خوب است. ما نمی خواهیم بگوییم :تمام برنامه هایی که از رسانه پخش می شود، نتیجه اش خدمت به خانواده است و تمام برنامه هایی که از ماهواره پخش می شود نتیجه اش خیانت به خانواده است. ولی غلبه ی خیانت در سریال های ماهواره ای بیشتر است.

 

منبع: http://samen-mag.ir

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط محسن در تاریخ 9 سال پیش و 9:46 دقیقه ارسال شده است

سلام دوست گرامی
نظر شما در مورد آهنگ وبلاگ درباره ی نبودنش انجام شد ...
از نظرتتون متشکرم
..................................................................
من خوشحال میشم با شما تبادل لینک داشته باشم
من شما رو وارد لینک های وبلاگ کردم
پس از مشاهده ی لینک خود مارا به لینک خودتان اضافه کنید.

مدعیان بی ادعا

www.mn-be.rzb.ir

این نظر توسط نیما الماسی در تاریخ 9 سال پیش و 18:43 دقیقه ارسال شده است

سلام دوست عزیز خسته نباشید.
در تالار گفتمان وبلاگ«دوستداران حضرت آیت الله موسوی جزایری»عضو بشید.
آدرس تالار گفتمان وبلاگ:
http://shia-313.vcp.ir/forum/

باتشکر.
موفق باشید.
یاعلی.شکلک


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
نظرسنجی
نظر شما کاربران و دوستان عزیز درمورد این سایت چیه؟
شما بیشتر به چه مطالبی علاقه دارید؟انجمن سایت
آمار سایت
 • کل مطالب : 561
 • کل نظرات : 185
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 37
 • آی پی امروز : 43
 • آی پی دیروز : 19
 • بازدید امروز : 120
 • باردید دیروز : 21
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 412
 • بازدید ماه : 1,391
 • بازدید سال : 1,391
 • بازدید کلی : 465,555
 • کدهای اختصاصی
  اوقات شرعی
  ابزار هدایت به بالای صفحه
  کانال ما در آپارات
  کانال ما در آپارات

  بنر و لوگوهای دوستان
  ریز نوشت

  امیرالمومنین علی(ع) خطاب به مالک:

  وَلاَ تَعْقِدْ عَقْداً تَجُوزُ فِيهِ الْعِلَلُ  با دشمن پیمانی مبند که قابل تفسیر باشد.

  [نامه 53 تهج البلاغه]

  روز نوشت

  آقای روحانی عزیز!

  حالا که به خوبی و خوشی توافق انجام شد؛

  ما منتظر دلار 1200 تومانی،

  مرغ 1700 تومانی،

  پراید 5 میلیونی،

  وام های بانکی زودبازده،

  سکه طلای 400 هزار تومانی،

  یارانه ی 250 هزار تومانی،

  ثبات در بازار،

  رونق در کسب و کار،

  کاهش نرخ بیکاری،

  کاهش تورم،

  چرخیدن چرخ کارخانه های،

  چرخیدن سانتریفیوژها،

  چرخیدن چرخ زندگی مردم

  و تمامی وعده های 100 روزه ای که عدم اجرای آن را به مذاکرات گره زدید، هستیم!

  ریز نوشت 2

  حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی:
  ناگفته‌هایی از امام(ره) دارم که فعلا هم نخواهد گفت.


  حضرت روح الله:
  اكنون كه من حاضرم، بعض نسبت‌های بی‌واقعیت به من داده می‌شود و ممكن است پس از من در حجم آن افزوده شود؛ لهذا عرض می‌كنم آنچه به من نسبت داده شده یا می‌شود، مورد تصدیق نیست مگر آن‌ كه صدای من یا خط و امضای من باشد، با تصدیق كارشناسان؛ یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم.


  خرمشهر را خدا آزاد کرد؛

  نه کدخدا..

  خط امام..

  شما در صدد اين نباشيد كه منحرفين را راضى كنيد، در صدد اين باشيد كه منحرفين را اصلاح كنيد. منحرفين را بخواهيد راضى كنيد، شما را مى‌كشند به انحراف!
  [حضرت روح الله]

  کسی تصور نکند که ما راه سازش با جهانخواران را نمی دانیم؛ ولی هیهات که خادمان اسلام به ملت خود خیانت کنند.

  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند،
  گر سرمان را بالای دار ببرند،
  اگر زنده زنده در شعله های آتشمان بسوزانند،
  اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت ببرند،

  هرگز امان نامه کفر و شرک را امضا نمی کنیم..
  [حضرت روح الله]

  شعرهای منتخب

  گرفته است سیاهی زمانه را در بر

  چنان شده ست که شیطان، نمی‌کند باور


  دوباره قصه‌ی تاریخ می‌شود تکرار

  دوباره قصه‌ی احزاب، باز هم خیبر

  ادامه...